Bratislavský hrad

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky

Aktuality
Deň otvorených dverí Národnej rady SR: Všetko, čo vás na pôde parlamentu čaká
Prehliadka priestorov, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné, dynamické ukážky či zaujímavá technika našich ochranných a záchranných zložiek. Aj to je súčasťou bohatého sprievodného programu Dňa otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 1. septembra a bude spojený s jubilejným 30. výročím prijatia Ústavy Slovenskej republiky.

Parlamentný Deň otvorených dverí oficiálne otvorí o deviatej hodine ráno predseda Národnej rady SR Boris Kollár vo vestibule hlavnej budovy, kde zároveň začína trasa prehliadky. Hurbanova sieň, inak nazývaná aj foyer je miestom, kde návštevníci nájdu sklenenú vitrínu so symbolmi štátnosti či busty dôležitých osobností slovenského parlamentarizmu. Okrem toho si môžu pozrieť rokovaciu sálu či odfotiť sa pri rečníckom pulte. V rámci trasy prehliadky návštevníkom neujde ani séria malieb od Albína Brunovského a výstava o Alexandrovi Dubčekovi s rôznymi dobovými dokumentmi a predmetmi, ktorú pripravil Parlamentný inštitút Kancelárie Národnej rady SR.

Okrem uvedeného budú v tento deň pre verejnosť sprístupnené aj reprezentačné priestory Národnej rady SR na Bratislavskom hrade, ktoré slúžia predovšetkým na prijímanie zahraničných ústavných činiteľov a delegácií.

O jedenástej hodine dopoludnia budú môcť návštevníci sledovať slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky SR pred budovou parlamentu. Pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR taktiež zaznejú slávnostné salvy a štátna hymna.

Počas celého dňa bude v areáli Národnej rady SR a Bratislavského hradu pre návštevníkov pripravený pestrý program, o ktorý sa postarajú naše ochranné a záchranné zložky a ďalšie rezorty. Návštevníci uvidia nielen rôzne statické, ale aj dynamické a kynologické ukážky zásahov polície SR či Finančnej správy. Verejnosť si bude môcť počas celého dňa pozrieť napríklad policajné autá a motorky, eskortné vozidlo, čln poriečneho oddelenia či špeciálnu techniku na odhaľovanie falzifikátov. Ministerstvo obrany si pripravilo ukážky zbraní, techniky, ale aj robota na zneškodňovanie výbušnín či potápačskú výstroj.

Na tohtoročnom Dni otvorených dverí nebudú chýbať ani Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstvo zdravotníctva SR. Vo východnej časti barokovej záhrady si rezort školstva pripravil pre deti rôzne športové aktivity a prezentácie. Na Dolnej východnej terase Bratislavského hradu si návštevníci v stánku Ministerstva zdravotníctva SR budú môcť zmerať svoj telesný stav, krvný tlak, hodnoty cholesterolu, cukru či kyslíku v krvi a taktiež návštevníkom poskytnú aj výživové poradenstvo.

Poslancov a poslanecké kluby nájdu návštevníci na Západnej terase v hradnom areáli.

Slovenské národné múzeum v tento deň sprístupní svoje výstavné priestory na Bratislavskom hrade úplne zadarmo. Verejnosť si v hradnom areáli bude môcť pozrieť aj keltsko-rímske archeologické nálezy, ktoré tvoria Keltskú cestu na hrade. Celý deň budú návštevníkom spríjemňovať umelecké telesá Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR.

Pri príležitosti jubilejného 30. výročia prijatia Ústavy SR si Parlamentný inštitút Kancelárie Národnej rady SR pripravil dve tematické diskusie so zaujímavými hosťami, ktoré sa uskutočnia v Zimnej jazdiarni hradu. O 13.15 sa začne diskusia o vývoji a súčasnom stave Ústavy SR, jej možných zmenách a budúcich výzvach s názvom „Ústavný vývoj - čas zmien“. Diskutovať budú predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák, docent Kamil Baraník z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a profesor Ján Svák a docent Marián Giba z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Témou druhej diskusie so začiatkom o 15.00 s názvom „Ústava Slovenskej republiky ako základ samostatnej štátnosti“ budú okolnosti prijímania Ústavy SR. Hosťami budú bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, bývalý podpredseda Slovenskej národnej rady Jozef Prokeš, bývalý poslanec Slovenskej národnej rady Ľubomír Fogaš a bývalý sudca Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Peter Kresák.

Posledný vstup do budovy Národnej rady SR, areálu Bratislavského hradu a priestorov Slovenského národného múzea bude možné absolvovať o 16.30. Do 18.00 budú jednotlivé priestory, ako aj hradný areál postupne uzatvárané. Zároveň prosíme návštevníkov, aby pre urýchlenie a plynulosť bezpečnostných kontrol nenosili so sebou ostré alebo inak potenciálne nebezpečné predmety.

Podrobný program nájdete v našom Sprievodcovi Dňom otvorených dverí.
Autorské práva © Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky
Podmienky na použitie