Bratislavský hrad

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky

Aktuality
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 30. mája 2023 od 12.00 hod bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov pre verejnosť uzavretý vrátane garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 8. marca 2023 do cca 14.00 hod bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov pre verejnosť uzavretý vrátane garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 3. februára 2023 bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov pre verejnosť uzavretý vrátane garáže HRAD do 16.00 hod.
Deň otvorených dverí Národnej rady SR: Všetko, čo vás na pôde parlamentu čaká
Prehliadka priestorov, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné, dynamické ukážky či zaujímavá technika našich ochranných a záchranných zložiek. Aj to je súčasťou bohatého sprievodného programu Dňa otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 1. septembra a bude spojený s jubilejným 30. výročím prijatia Ústavy Slovenskej republiky.

Parlamentný Deň otvorených dverí oficiálne otvorí o deviatej hodine ráno predseda Národnej rady SR Boris Kollár vo vestibule hlavnej budovy, kde zároveň začína trasa prehliadky. Hurbanova sieň, inak nazývaná aj foyer je miestom, kde návštevníci nájdu sklenenú vitrínu so symbolmi štátnosti či busty dôležitých osobností slovenského parlamentarizmu. Okrem toho si môžu pozrieť rokovaciu sálu či odfotiť sa pri rečníckom pulte. V rámci trasy prehliadky návštevníkom neujde ani séria malieb od Albína Brunovského a výstava o Alexandrovi Dubčekovi s rôznymi dobovými dokumentmi a predmetmi, ktorú pripravil Parlamentný inštitút Kancelárie Národnej rady SR.

Okrem uvedeného budú v tento deň pre verejnosť sprístupnené aj reprezentačné priestory Národnej rady SR na Bratislavskom hrade, ktoré slúžia predovšetkým na prijímanie zahraničných ústavných činiteľov a delegácií.

O jedenástej hodine dopoludnia budú môcť návštevníci sledovať slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky SR pred budovou parlamentu. Pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR taktiež zaznejú slávnostné salvy a štátna hymna.

Počas celého dňa bude v areáli Národnej rady SR a Bratislavského hradu pre návštevníkov pripravený pestrý program, o ktorý sa postarajú naše ochranné a záchranné zložky a ďalšie rezorty. Návštevníci uvidia nielen rôzne statické, ale aj dynamické a kynologické ukážky zásahov polície SR či Finančnej správy. Verejnosť si bude môcť počas celého dňa pozrieť napríklad policajné autá a motorky, eskortné vozidlo, čln poriečneho oddelenia či špeciálnu techniku na odhaľovanie falzifikátov. Ministerstvo obrany si pripravilo ukážky zbraní, techniky, ale aj robota na zneškodňovanie výbušnín či potápačskú výstroj.

Na tohtoročnom Dni otvorených dverí nebudú chýbať ani Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstvo zdravotníctva SR. Vo východnej časti barokovej záhrady si rezort školstva pripravil pre deti rôzne športové aktivity a prezentácie. Na Dolnej východnej terase Bratislavského hradu si návštevníci v stánku Ministerstva zdravotníctva SR budú môcť zmerať svoj telesný stav, krvný tlak, hodnoty cholesterolu, cukru či kyslíku v krvi a taktiež návštevníkom poskytnú aj výživové poradenstvo.

Poslancov a poslanecké kluby nájdu návštevníci na Západnej terase v hradnom areáli.

Slovenské národné múzeum v tento deň sprístupní svoje výstavné priestory na Bratislavskom hrade úplne zadarmo. Verejnosť si v hradnom areáli bude môcť pozrieť aj keltsko-rímske archeologické nálezy, ktoré tvoria Keltskú cestu na hrade. Celý deň budú návštevníkom spríjemňovať umelecké telesá Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR.

Pri príležitosti jubilejného 30. výročia prijatia Ústavy SR si Parlamentný inštitút Kancelárie Národnej rady SR pripravil dve tematické diskusie so zaujímavými hosťami, ktoré sa uskutočnia v Zimnej jazdiarni hradu. O 13.15 sa začne diskusia o vývoji a súčasnom stave Ústavy SR, jej možných zmenách a budúcich výzvach s názvom „Ústavný vývoj - čas zmien“. Diskutovať budú predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák, docent Kamil Baraník z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a profesor Ján Svák a docent Marián Giba z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Témou druhej diskusie so začiatkom o 15.00 s názvom „Ústava Slovenskej republiky ako základ samostatnej štátnosti“ budú okolnosti prijímania Ústavy SR. Hosťami budú bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, bývalý podpredseda Slovenskej národnej rady Jozef Prokeš, bývalý poslanec Slovenskej národnej rady Ľubomír Fogaš a bývalý sudca Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Peter Kresák.

Posledný vstup do budovy Národnej rady SR, areálu Bratislavského hradu a priestorov Slovenského národného múzea bude možné absolvovať o 16.30. Do 18.00 budú jednotlivé priestory, ako aj hradný areál postupne uzatvárané. Zároveň prosíme návštevníkov, aby pre urýchlenie a plynulosť bezpečnostných kontrol nenosili so sebou ostré alebo inak potenciálne nebezpečné predmety.

Podrobný program nájdete v našom Sprievodcovi Dňom otvorených dverí.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 31. augusta a 2. septembra 2022 bude areál Bratislavského hradu z dôvodu príprav a realizácie Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR ako súčasť osláv k 30. výročiu prijatia Ústavy SR pre verejnosť uzavretý vrátane garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že areál Bratislavského hradu bude dňa 26. júla 2022 z technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť do 21.00 hod. vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 2. júna od 12:00 hod do 3. júna do 24:00 hod bude z technicko-prevádzkových dôvodov areál Bratislavského hradu vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD pre verejnosť neprístupný.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 8. februára 2022 (utorok) nebude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 1. septembra 2021 v čase od 20.00 hod do – 4. septembra 2021 v čase do 08.00 hod bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov uzavretý vrátane garáže HRAD.

Zároveň si dovoľujeme informovať, že v uvedených dňoch nebude Bratislavský hrad nasvietený.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 9. mája 2021 (nedeľa) bude Baroková záhrada Bratislavského hradu otvorená pre verejnosť od 11.30 hod.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že areál Bratislavského hradu bude z dôvodu prijatia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 a súvisiacich technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť až do odvolania v čase od 8.00 do 20.00 hod vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 23. apríla 2021 (piatok) bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť od 10.00 hod vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje návštevníkov Bratislavského hradu, že areál Bratislavského hradu bude z dôvodu prijatia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 a súvisiacich technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť až do odvolania v čase od 8.00 do 19.00 hod vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v čase od 12.2.2021 od 13.30 hod (piatok) do 15.2.2021 do 08.00 hod (pondelok) bude areál Bratislavského hradu z technicko-prevádzkových dôvodov uzavretý vrátane garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že areál Bratislavského hradu bude z dôvodu prijatia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 a súvisiacich technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť do 21.2.2021 v čase od 8.00 do 19.00 hod vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu , že areál Bratislavského hradu bude z dôvodu prijatia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 a súvisiacich technicko-prevádzkových dôvodov prístupný pre verejnosť do 7.2.2021 v čase od 8.00 do 19.00 hod vrátane podzemnej parkovacej garáže HRAD.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že areál Bratislavského hradu je prístupný pre verejnosť každý deň od 8.00 do 22.00 hod.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 29. a 30. augusta 2020 (sobota, nedeľa) bude Mikulášska brána pre verejnosť z technicko-prevádzkových dôvodov uzavretá do 10.00 hod.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 27. – 30. augusta 2020 bude z technicko-prevádzkových dôvodov uzatvorená Baroková záhrada Bratislavského hradu.

Ďakujeme za pochopenie.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že dňa 2. augusta 2020 (nedeľa) od 12.00 hod bude z technicko-prevádzkových dôvodov uzatvorená Baroková záhrada Bratislavského hradu.
 
Ďakujeme za pochopenie!
 
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že  dňa 6. júna 2020 (sobota) budú od rána do 15.00 hod pre verejnosť z technicko-prevádzkových dôvodov uzavreté priestory  hornej terasy Barokovej záhrady v areáli Bratislavského hradu.
 
Ďakujeme za pochopenie!
 
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že  dňa 2. júna 2020 (utorok) budú pre verejnosť z technicko-prevádzkových dôvodov uzavreté priestory garáže HRAD od 16.00 hod a Baroková záhrada v areáli Bratislavského hradu od 12.00 hod.
 
Ďakujeme za pochopenie!
 
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať verejnosť, že v súvislosti s pandémiou Koronavírusu (COVID-19) upravuje otváracie hodiny areálu Bratislavského hradu pre verejnosť dňom 8. apríla 2020 do odvolania nasledovne: Pondelok – Nedeľa  08.00 – 20.00 hod.
 
 Ďakujeme za pochopenie.
 
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať verejnosť, že dňa 5. decembra 2019 (štvrtok) bude z technicko-prevádzkových dôvodov uzavretý areál Bratislavského hradu pre vstup verejnosti od 12.00 hod a zároveň si dovoľujeme informovať, že pre potreby verejnosti bude uzavretá garáž Hrad po celý deň.
Oznam pre verejnosť
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať  verejnosť, že  dňa 16. septembra 2019 (pondelok) bude z technickej príčiny garáž Hrad pre verejnosť uzavretá.
 
Deň otvorených dverí 1.9.2019

dovoľujeme si Vás informovať, že v súvislosti s prípravou a konaním Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR bude areál Bratislavského hradu pre verejnosť uzavretý v sobotu dňa 31. augusta 2019 od 14.00 hod, vrátane vjazdu a parkovania v garáži HRAD.

Vstup pre verejnosť do areálu Bratislavského hradu bude umožnený v nedeľu 1. septembra 2019 od 10.00 hod. Návštevníci môžu využiť počas Dňa otvorených dverí parkovanie v garáži HRAD od 10.00 hod do naplnenia kapacity parkovacích miest.

Po ukončení Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR o cca 19.30 hod bude areál Bratislavského hradu vrátane garáže HRAD opätovne pre verejnosť uzavretý z dôvodu upratania priestorov areálu a Bratislavského hradu. Areál Bratislavského hradu bude znova otvorený pre návštevníkov dňa 2. septembra 2019 v zmysle Prevádzkového poriadku.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Dokumenty

Oznam pre verejnosť – OBMEDZENIA vstupu do areálu Bratislavského hradu 27. mája 2019 až 4. júna 2019
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 27. mája 2019 až 4. júna 2019 nebudú z technicko-prevádzkových dôvodov prístupné priestory paláca Bratislavského hradu vrátane priestorov múzea.
Zároveň si dovoľujeme zdôrazniť, že v dňoch 30. mája 2019 až 3. júna 2019 z dôvodu konania Jarného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO bude areál Bratislavského hradu pre verejnosť uzavretý.
UZAVRETIE areálu Bratislavského hradu pre verejnosť v dňoch 28. novembra 2018
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať návštevníkov Bratislavského hradu, že v dňoch 28. novembra 2018 od 18.00 hod a 29. novembra 2018 do cca 16.00 hod   bude z technicko-prevádzkových dôvodov uzavretý areál Bratislavského hradu vrátane garáže HRAD pre verejnosť.
Ďakujeme za porozumenie, a ospravedlňujeme sa návštevníkom za vzniknuté komplikácie.
Oznam pre verejnosť o uzatvorení areálu Bratislavského hradu 31.8.2018
Vážení návštevníci Bratislavského hradu,
dovoľujeme si Vás informovať, že v súvislosti s prípravou a konaním Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR bude areál Bratislavského hradu pre verejnosť uzavretý od 15.00 hod dňa 31. augusta 2018. Vstup pre verejnosť do areálu Bratislavského hradu  bude umožnený od 9.30 hod dňa 1. septembra 2018. Návštevníci môžu využiť parkovanie v garáži HRAD do naplnenia kapacity parkovacích miest. Po ukončení Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR o cca 19.30 hod bude areál Bratislavského hradu vrátane garáže HRAD opätovne pre verejnosť uzavretý z dôvodu upratania priestorov areálu a Bratislavského hradu.
Areál Bratislavského hradu bude opätovne otvorený pre návštevníkov dňa 2. septembra 2018 v zmysle Prevádzkového poriadku.
 
Uzatvorenie areálu a podzemnej garáže HRAD 28.6.2018 od 16.00 hod

Kancelária Národnej rady SR oznamuje návštevníkom areálu Bratislavského hradu, že vo štvrtok 28. júna 2018 od 14.00 hod bude z technických dôvodov pre verejnosť uzatvorená podzemná parkovacia garáž HRADod 15.30 hod bude uzatvorený areál BH od Čestného nádvoria (t. j.  Horná východná terasa, Baroková záhrada, Dolná východná terasa a Mikulášska brána). 

Ospravedlňujeme sa návštevníkom a za porozumenie ďakujeme.

Oznam
Kancelária Národnej rady SR si dovoľuje informovať verejnosť, že z dôvodu aktuálne prebiehajúcich servisných prác, nastavovania a revíznych úkonov systému osvetlenia Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad môže v nasledujúcich dňoch dochádzať k vizuálnym zmenám nastavenia jeho nasvecovania. Predpoklad ukončenia prác je do konca aktuálneho týždňa.
Baroková záhrada bude verejnosti sprístupnená ešte na jar
Bratislava 13. apríl (Kancelária Národnej rady SR) - Rekonštrukcia objektov v areáli Bratislavského hradu pokračuje podľa plánov. Baroková záhrada bude verejnosti sprístupnená ešte na jar tohto roku.
Za vrcholnú úpravu hradných záhrad považujeme realizáciu, ktorú možno približne vymedziť obdobím rokov 1778 až 1780  a ktorá je zachytená na dvoch plánoch a napríklad aj na mape mesta od F. Kofflera z roku 1778. Po viac ako 230 rokoch sa presná replika tejto záhrady opäť vráti na hrad.
Bude to vzácny okamih, nie len pre Bratislavu, ale pre všetkých návštevníkoch. Táto záhrada patrí hradu, patrí Slovensku a bude pre mňa česť ju slávnostne otvoriť verejnosti,“ komentoval blížiace sa finále sprístupnenia záhrady predseda Národnej rady Andrej Danko.
Vizualizácia záhrady prešla prísnym procesom schvaľovania historikov a architektov. Každý strom, každý múr, aj socha má svoj historický význam. Baroková záhrada bude pozostávať z výsadby drevín v členení podľa architektonicko-historického výskumu, zatrávnené plochy budú v kombinácii s pevnými štrkovými plochami. Baroková záhrada tak bude sprístupnená aj pre verejnosť, a je projektovaná podľa historických dokumentov a dostupných záznamov z minulosti.
  

čítať viac...

Odstávka osvetlenia severovýchodnej časti Hradného paláca
Bratislava 14. októbra (Kancelária Národnej rady SR) - Osvetlenie severovýchodnej časti paláca Bratislavského hradu bude počas nasledovných dvoch mesiacov vypnuté. Odstávka na nevyhnutné obdobie sa uskutoční z dôvodu prekládky stožiaru osvetlenia kvôli výstavbe krycieho objektu, ktorá sa realizuje v rámci zmeny projektovej dokumentácie súvisiacej s ochranou pamiatok na Bratislavskom hrade.
Aktivisti pri NR SR protestujú proti výstavbe garáží na hrade
Guspan: "Tá prezentácia bude veľmi dôstojná a garantujem, že to takto bude. Hľadáme priestory, alebo hľadáme možnosti, akými uspokojiť teda ešte aj názory aktivistov, aby tá prezentácia možno bola nejakým spôsobom prispôsobená ich predstavám, ale ja verím pevne, že nájdeme spoločnú reč, pretože tak ako im, aj nám ide o to, aby tie pamiatky, ktoré boli nájdené boli dôstojne prezentované verejnosti a návštevníkom hradu."

čítať viac...

Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky
Námestie Alexandra Dubčeka 1, 812 80 Bratislava 1
tel.: +421 2 5972 1111, +421 2 5972 1112, fax: +421 2 5441 9529
Autorské práva © Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky
Podmienky na použitie